10 otázok, na ktoré sa už nemusíte pýtať

Autor: Veronika Kvasňovská | 9.9.2014 o 7:00 | Karma článku: 5,29 | Prečítané:  1139x

Keď niekde spomeniem, že hrám curling, u väčšiny ľudí táto informácia vyvolá vlnu otázok. Tu je výber tých najčastejšie opakujúcich sa.

A ty si ktorý? Ten čo vrhá alebo zametá?

Odpoveď: V tíme si hráči pozície vrhača a zametača striedajú. Pozícia hráča je v curlingu definovaná iba poradím, v akom hráči kamene odhadzujú. A ak práve neodhadzujú niektorý zo svojich dvoch kameňov, tak zametajú. Výnimkou je skip, ktorý stojí na opačnom konci dráhy v kruhoch a určuje smer odchodu kameňa, a teda zametá minimálne. (viac tu)

Nosíte si aj vlastné kamene?

Odpoveď: Nie. Vzhľadom na váhu a cenu celej sady 16-tich kameňov to nie je možné. Curlingové kamene sú na tom podobne ako napríklad hokejové bránky, sú štandardnou výbavou curlingovej dráhy a zabezpečuje ich pre hráčov prevádzkár haly. (viac tu)

Je tam zima?

Odpoveď: Curling vznikol na zamrznutých škótskych jazerách, preto prítomnosť ľadu a nízkej teploty je pre hru nevyhnutná. V moderných arénach a zimných štadiónoch klimatizácia umožňuje o niečo vyššiu teplotu vzduchu, takisto značný fyzický výkon zametačov spôsobuje to, že niektorí hráči majú krátke rukávy na svojich dresoch. Ale napríklad na oboch bratislavských halách sa teplota udržiava medzi 2-5 stupňami Celzia.

To musíš trafiť presne do stredu?

Odpoveď: Nie je to potrebné. Dôležité je mať kamene v kruhoch a mať ich umiestnené bližšie k stredu, ako sú umiestnené súperove kamene. Vtedy bude tím skórovať a vyhrá end. Samozrejme, čím bližšie k stredu umiestníme svoje kamene, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa súper dostane ešte bližšie. Ale trafiť úplný stred kruhov neprináša žiadny benefit navyše.

Čo je na tom také ťažké?

Odpoveď: Úplne všetko :). Na kvalitné a efektívne zametanie sú potrebné vypracované svaly rúk a chrbta. Naopak na správny odhod kameňa je potrebná presnosť pri odraze nohami  a jemná motorika a precíznosť pohybov ruky pri otáčaní kameňa. Skipovanie zase vyžaduje logické myslenie a schopnosť predvídať situácie dopredu a správne načasovanie odhodov. Všetky popísané činnosti treba pravidelne trénovať. Osobne si myslím, že curling je jedným z najvšestrannejších športov.

Ako sa to trénuje?

Odpoveď: Tréningy môžu prebiehať na ľade aj mimo neho. V hale sa trénuje najmä technika odhodu a zametania, tímy často hrávajú prípravné alebo tréningové zápasy na osvojenie si koordinácie všetkých herných činností. Mimo ľadovej plochy hráči mávajú kondičné tréningy, posilňovňu, plávanie alebo akýkoľvek iný doplnkový šport. Nemenej dôležité sú aj teoretické tréningy, na ktorých si tím osvojuje taktické zručnosti.

Z čoho je to (kameň) vyrobené?

Odpoveď: Kameň je vyrobený zo špeciálnej žuly, ktorá sa ťaží na dvoch miestach na svete. Jedným je ostrov Ailsa Craig v blízkosti škótskeho pobrežia a druhým severný Wales. Žiadny iný typ žuly nespĺňa parametre potrebné na výrobu kvalitného, takmer nezničiteľného curlingového kameňa. (viac tu)

To sa hrá na Slovensku?

Odpoveď: História curlingu je síce relatívne krátka, ale bohatá. Slovenský curlingový zväz funguje už 13.rok. Slovenskí curleri sa pravidelne zúčastňujú majstrovstiev Európy a majstrovstiev sveta, juniorských aj seniorských súťaží. Jediným podujatím, na ktoré sme sa zatiaľ neprebojovali v žiadnej kategórii, sú Olympijské hry. Zato na hrách paralympijských sme mali zástupcov.

Koľko Vás je na Slovensku?

Odpoveď: Hráčska základňa je tvorená približne 200 členmi. V aktuálnej sezóne 2014/2015 nastúpilo do slovenskej  najvyššej ligy 8 mužských tímov a 8 ženských, v druhej lige sa predstaví ďalších 7 mužských a 4 ženské tímy.

Môžem si to aj ja vyskúšať?

Odpoveď: Áno. Potešíme sa každému novému fanúšikovi. Všetky slovenské kluby sú otvorené pre záujemcov a nových hráčov. Pre bližšie info kontaktujte zástupcov curlingových klubov (napríklad 1.CC Bratislava :)) alebo kliknite na www.curling.sk.

Veronika

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?